تخم نطفه دار غاز

توضیحات تکمیلی در مورد تخم نطفه دار غاز

غاز یکی از پرندگان آبزی معروف جهان است که شروع کار پرورش آن نیاز به هزینه زیادی ندارد به همین خاطر، گزینه خوبی برای افراد تازه کار می باشد. آشنایی با شرایط جوجه کشی تخم نطفه دار غاز ، ویژگی های یک مسکن مناسب، تغذیه کافی و مغذی و… لازمه توسعه کسب و کار پرورش غاز است که در ادامه به بررسی تمامی این موارد می پردازیم. ویژگی های مثبتی مانند سرعت رشد بالا، سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف و مقاومت زیاد در برابر بیماری ها، این پرنده را به یک گزینه ایده آل تبدیل کرده است و این موضوع باعث شده است که روز به روز بر تعداد پرورش دهندگان غاز افزوده شود. تأمین تغذیه غاز بسیار راحت تر است چون این پرنده قدرت چشایی و بویایی پایینی دارد و همین ویژگی باعث می شود که از هر سبزیجاتی تغذیه کند و در این زمینه مشکلی برای پرورش دهنده ایجاد نکند.

معرفی مختصر و کامل در مورد غاز و تخم نطفه دار غاز

شواهد نشان می دهد که سابقه حضور غاز به 5000 سال پیش بر می گردد و از آن زمان به بعد نقش مهمی در تأمین گوشت و پروتئین بدن انسان ها ایفا می کند. فصل جفت گیری این پرنده اوایل پاییز شروع می‌شود و تخم نطفه دار غاز تولید شده در این بازه، درصد باروری بیشتری دارد. البته شرایط آب و هوایی هم تأثیر زیادی در شروع فصل جفت­ گیری و تخم گذاری دارد به همین دلیل، شروع تخم گذاری غاز های موجود در مناطق شمالی از اواخر شهریور و اوایل مهر اتفاق می افتد ولی در نواحی دیگر ممکن است تخم گذاری از بهمن و اسفند شروع شود. قیمت مناسب غاز و تخم نطفه دار آن باعث می شود که پرورش این پرنده شاهد استقبال بالایی باشد

تخم نطفه دار غاز

مزایای گوشت غاز

سرشار از پروتئین

22.5 گرم پروتئین در هر 100 گرم گوشت غاز باعث افزایش توده عضلانی و قدرت بدنی انسان، سلامتی استخوان ها، افزایش چربی سوزی و سوخت و ساز بدن و کاهش فشار خون می گردد.

یکی از بهترین منابع غذایی گلیسین

گلیسین یکی از مواد ضروری و مفید جهت سنتز کلاژن، کاهش سرعت پیشرفت آرتروز، سلامتی پوست، کاهش چین و چروک پوست و افزایش طول عمر می باشد.

منبع خوبی از مواد معدنی (آهن، روی و سلنیوم)

استفاده از گوشت غاز متولد شده از تخم نطفه دار غاز در زمینه های رفع فقر آهن و روی، فعال سازی آنزیم های مختلف آنتی اکسیدانی و… بسیار موثر است.

سرشار از ویتامین B ( مخصوصاً ویتامین B6)

این مورد موثر در پیشگیری از مشکلات قلبی عروقی و رفع اختلال در سیستم عصبی، کمک به رشد طبیعی کودک، کاهش کم‌خونی، حساسیت های پوستی، افسردگی و عدم تمرکز می باشد.

بررسی ویژگی های برخی از نژاد ها

غاز یک پرنده بسیار زیبا و باهوش است و برای ادامه زندگی نیاز به آب دارد. البته وجود نژاد های مختلف از غاز باعث می شود که پرورش‌ دهندگان متناسب با بودجه، محیط پرورشی و شرایط خود تصمیم بگیرند که کار خود را با کدام نژاد شروع کنند. در ادامه به بررسی چند نژاد غاز معروف می پردازیم:

غاز لیندا

این نژاد یکی از پربار ترین و بزرگ ترین نژاد ها است که باعث محبوبیت بیشتر غاز در بین پرورش دهندگان شده است. سرعت رشد و افزایش وزن غاز لیندا بسیار بالا است و شما با پرورش تخم نطفه دار غاز لیندا می توانید شغلی ایجاد کنید که درآمد فوق العاده ای داشته ­باشد.

غاز لیندا هیکل بزرگی دارد که نصف بدن آن حالت کشیده و عضلانی دارد. پر های زینتی سفید و منقار و پنجه نارنجی رنگ از ویژگی های ظاهری برجسته این پرنده است. بال های غاز لیندا به صورت محکم به بدن آن می چسبند. گردن این پرنده بسیار بلند و گوشتی است و ترکیب آن با چشم های تیره و کوچک، جلوه زیبایی به آن می دهد.

تخم گذاری خوب و مقاومت بالا در برابر بیماری ها از ویژگی های این پرنده است ولی هدف اصلی از پرورش غاز لیندا، تولید گوشت با طعم بسیار لذیذ می باشد.

غاز کانادایی

غاز کانادایی پرنده آبزی بزرگی است که گردن بلند، بدن و پا های بزرگ و منقار پهن و صاف از ویژگی های برجسته این پرنده می باشد. این غاز دارای سر مشکی با چانه و گونه های سفید، گردن مشکی، سینه برنزه و پشت قهوه ای است که ترکیب این رنگ ها جلوه خاصی به غاز کانادایی می دهد.

تغذیه غاز کانادایی به صورت دبلینگ انجام می شود به این صورت که می تواند تمام بدن خود را زیر آب ببرد و از گیاهان موجود در کف آب تغذیه کند. غاز های کانادایی اغلب به صورت گله ای یا جفتی پرواز می کنند. البته غاز های کانادایی علاقه زیادی به قدم زدن روی چمن ها و تغذیه از علف ها و گیاهان دارند.

غاز های کانادایی برای زندگی جفت می شوند و اکثراً تا آخر سال جفت همدیگر باقی می مانند. معمولاً جثه غاز نر بزرگ تر از غاز ماده است و این یکی از راه های تشخیص جنسیت است. بیشتر این نوع از غاز ها تا سال چهارم تخم نطفه دار غاز کانادایی تولید نمی کنند و بیشتر پیوند های ایجاد شده در سن 2 یا 3 سالگی ناپایدار هستند.

غاز سباستوپول

غاز سباستوپول بخاطر مدل پر هایش به راحتی قابل تشخیص است. پر های بلند و نرم پیچ دار، زیبایی خاصی به بدن و دم این پرنده می دهند. این تغییر در پر ها نمونه ای از اصلاح نژاد برای یک صفت خاص است. هر دو جنس نر و ماده دارای پر های سفید و خالصی هستند که با چشم های آبی و منقار و پا های نارنجی در تضاد هستند.

وزن تقریبی این پرنده در زمان بلوغ 12 تا 14 پوند است و سالانه 25 تا 35 تخم نطفه دار غاز سباستوپول تولید می کند. پر های پیچ دار و نرم مانع پرواز این پرنده می شوند ولی روحیه آرام و دلنشین این پرنده از ظاهر آن قابل تشخیص است.

با وجود اینکه غاز سباستوپول مقاومت زیادی در برابر آب و هوای سرد دارد ولی در فصل زمستان نیاز به مراقبت بیشتر دارد چون پر های نرم و سست این پرنده گرمای زیادی ندارند. اگر قدرت باروری غاز های مولد گله شما کمتر شده است، بریدن پر های بلند ناحیه پشت، دم و اطراف آلت تناسلی می تواند کارساز باشد. گوشت غاز سباستوپول کیفیت بالایی دارد و به راحتی پخته می شود.

غاز محلی

غاز محلی با گوشت خوشمزه خود شناخته می شود و سرعت رشد بالای آن باعث می شود که پرورش دهنده در مدت کوتاه به سود بیشتری دست پیدا کند. البته لازم به ذکر است که نسبت به طیور دیگری از جمله مرغ، غذای بیشتری مصرف می کند و دلیل آن جثه بزرگ و سرعت رشد بالاتر آن است.

غاز محلی قادر به پرواز نیست و امکان ندارد که بتواند با پرواز، از محیط پرورشی فرار کند بنابراین نیازی به حصار های بلند نمی باشد. غاز هایی که در ایران پرورش داده می شوند معمولاً از نوع محلی می باشند و حاصل تلاقی چندین نژاد هستند.

میزان تخم‌گذاری این پرنده به میزان رسیدگی بستگی دارد و هر غاز محلی سالانه حدود 40 تا 80 تخم نطفه دار غاز محلی در اختیار پرورش دهنده قرار می دهد.

ویژگی های رفتاری غاز

غاز یکی از باهوش ترین پرندگان است و این حافظه خوب باعث می شود که انسان ها، حیوانات یا موقعیت ها را به راحتی فراموش نکند. دلیل اصلی این‌که در گذشته از این پرنده به عنوان نگهبان و مراقب استفاده می کردند همین هوش و حافظه قوی بود.

غاز ها علاقه ای به نوک زنی یا هم خواری ندارند و معمولاً رفتار سازگار و آرامی دارند و به راحتی در کنار یکدیگر یا پرندگان و حیوانات دیگر زندگی می کنند. علاقه زیاد آنها به رفتار گله ای باعث می شود که انتقال آنها از یک جا به جای دیگر راحت تر باشد. این پرنده برخلاف اکثر پرندگان برای تولید چند منظوره استفاده می شود. توسعه پرورش غاز با جوجه کشی تخم نطفه دار غاز ، یک فرصت طلایی برای تولید گوشت با هزینه کم می باشد.

البته این را نیز به یاد داشته باشید که غاز ها در حیات وحش برای زندگی جفت می شوند و رابطه خود را در طول سال حفظ می کنند؛ ولی در پرورش خانگی وضعیت کمی فرق می کند و امکان این وجود دارد که در یک گله کوچک تر، غاز نر در طول سال با 4 تا 6 غاز ماده جفت گیری کند و در گله های بزرگ تر از 20 غاز، آزادی به صورت کامل برقرار است و هر دو غاز نر و ماده بی پروا هستند.

اگر بتوانید هوش و قدرت ذهنی غازها را کشف و بر اساس آن عمل کنید، بعد از یک مدت متوجه می‌شوید که غازها یکی بهترین پرندگانی هستند که مدیریت آنها بسیار شیرین و راحت است.

سیستم تولید مثل غاز

غاز های نر بعد از یک سالگی از کلاچ جدا می شوند و با گروهی از نر های جوان مجرد زندگی می کنند. ماده ها تا زمان آماده شدن برای جفت گیری در کلاچ می مانند. غاز نر در 3 سالگی و غاز ماده در 3 یا 4 سالگی جفت گیری را شروع می کند. همان طور که قبلاً نیز اشاره شد فصل تولید مثل وابسته به شرایط آب و هوایی است ولی اغلب بین پاییز و خرداد اتفاق می افتد. غاز ها هر سال یک بار جفت می شوند.

غاز های ماده در انتخاب همسر، نمایش ها و میزان قدرت غاز نر را در نظر می گیرند و سپس بر اساس آنها، غازی را انتخاب می کنند که فکر می کنند توانایی زیادی در محافظت از همسر و جوجه ها دارد.

غاز ماده در هر دوره جفت گیری به طور متوسط 40 تخم می گذارد و این کمیابی و میزان تولید مثل کم باعث می شود که قیمت خود غاز و تخم نطفه دار غاز گران تر باشد.

شرایط لازم برای پرورش غاز

در صورتی که وقت و مکان لازم برای پرورش یک پرنده را دارید، بهتر است که کار خود را با غاز شروع کنید چون این پرنده زیبا، با هوش و مقاومت خود شما را تحت فشار قرار نمی دهد و شما نیز هم زمان با رشد آنها، تجربه کافی را در مورد نحوه پرورش غاز و جوجه کشی تخم نطفه دار غاز به دست می آورید و سرلوحه کار خود قرار می دهید.

محل نگهداری

محل نگهداری غاز ها باید عاری از هرگونه رطوبت و آلودگی باشد. ضدعفونی کردن محل نگهداری غاز ها باید با یک نظم خاص انجام شود و آهک گزینه مناسبی برای ضدعفونی محل نگهداری غاز ها است.

غاز به عنوان یک پرنده آبزی نیازی به نشیمنگاه ندارد و توقع کمی از محیط نگهداری دارد.

غاز ها نیازی به جعبه های لانه ندارند چون تخم های خود را روی زمین می گذارند و آنها را با تکه های چوب و برگ می پوشانند.

غازها نیازی به یک فضای سرپوشیده بزرگ ندارند و دلیل اصلی ایجاد یک مسکن، حفظ نظافت محیط پرورشی است. بهتر است برای پوشش کف مسکن و محل خواب از تراشه کاج، کاه یا پیت ماس استفاده کنید. تعویض منظم پوشش کف و ضدعفونی مسکن برای حفظ سلامتی غازها ضروری است.

نگهداری غاز ها در کنار مرغ ها مشکلی به همراه ندارد چون این دو پرنده باهم سازگار هستند. البته در فصل جفت گیری جهت تولید تخم نطفه دار غاز ، پرنده ها کمی پرخاشگر می شوند و این امکان وجود دارد که مرغ ها نسبت به غاز ها حالت تهاجمی داشته باشند ولی در کل، غاز ها نگهبان خوبی هستند و بودن آنها در گله نوعی امنیت به همراه خواهد داشت.

یک پناهگاه باید امن باشد تا در برابر شکارچیان از غاز ها محافظت کند. یک مسکن مناسب باید مجهز به قفل محکم و پنجره و روزنه مناسب باشد.

8 فوت مربع برای هر غاز، اندازه مناسبی است. البته اگر پرندگان بیشتر وقت خود را در فضای باز و علفزار می گذارنند، کمتر از 8 فوت مربع نیز قابل قبول است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WelfulloutDoors.com